Odkrycie pozytonu


W 1928 roku Paul Adrian Maurice Dirac, publikując swoją pracę pokazał, że równania mechaniki kwantowej, które opisują elektron mają dwa razy więcej rozwiązań niż wynikałoby to z dotychczasowej wiedzy. Wywnioskował on, że te dziwne, dodatkowe rozwiązania opisują cząstkę o własnościach identycznych jak elektron lecz o ładunku dodatnim. Tą teoretyczną cząstkę nazwano pozytonem, który stanowi przykład antymaterii.

Antymateria jest zwierciadlanym odbiciem materii. Ma ona ładunek o tej samej wartości, ale o przeciwnym znaku. Cząstki i antycząstki mają tą samą masę i zachowują się tak samo, ale ich ładunki, równe co do wartości, mają przeciwne znaki. Materia i antymateria mogą anihilować ze sobą, w wyniku czego wytworzona zostanie energia. Para elektron – pozyton, w wyniku anihilacji, zamieniana jest na dwa kwanty promieniowania elektromagnetycznego. Procesem odwrotnym do anihilacji jest kreacja par elektron – pozyton. Zjawisko to polega na zamianie (konwersji) fotonu w parę pozyton – elektron. Proces taki możliwy jest jedynie, gdy energia fotonu przekracza pewną, określoną wartość, którą nazywamy energią progową. W procesie tym zachowana zostaje energia i pęd. Równoczesne spełnienie obu praw zachowania wymaga, by proces ten zachodził z udziałem trzeciego ciała, jakim może być jądro atomowe bądź elektron. Zjawisko nie może natomiast zachodzić w próżni. Przekaz energii i pędu zachodzi za pośrednictwem pola elektrostatycznego (kulombowskiego) jądra lub elektronu.


Rys. 1. Tworzenie par elektron – pozyton.

Po opublikowaniu przez Diraca swojej pracy, przez kilka kolejnych lat, pozyton był jedynie cząstką teoretyczną, gdyż nikt jej nie zaobserwował. Jako pierwszy ślady pozytonów zaobserwował Carl Anderson w 1932 roku. W swym doświadczeniu, z użyciem komory Wilsona, znalazł on dziwne tory cząstek kosmicznych w polu magnetycznym. Tory te były identyczne do torów elektronów, ale zakrzywiały się w przeciwną stronę. Musiały je pozostawić albo cząstki naładowane dodatnio, albo ślady te pozostawiły elektrony biegnące  w przeciwnym kierunku, czyli nie z góry ku dołowi, jak biegną promienie kosmiczne, ale z dołu do góry. Prawidłowy wniosek przyniósł kolejny eksperyment. Polegał on na tym, że w komorze Wilsona umieszczona została płytka ołowiana. Cząstka kosmiczna, przechodząc przez taką płytkę, traci część swojej energii i w ten sposób łatwo ustalić, w jakim kierunku się ona porusza. Na podstawie tego doświadczenia ustalono, że obserwowana cząstka biegnie z góry ku dołowi i ma ślad swojego toru zakrzywiony w polu magnetycznym w stronę przeciwną niż elektron. Anderson wysunął hipotezę, że nieznana cząstka ma taką samą masę jak elektron lecz dodatni ładunek elektryczny.          

Symbol
Klasyfikacja lepton, fermion
Ładunek
Masa
Spin 1/2

Tabela: Podstawowe własności pozytonu.

wróć
Odkrycie elektronu
Odkrycie protonu
Odkrycie neutronu
Odkrycie neutrina

idź do spisu treści