Kurs Komputerowy – KKL

do wyboru dla studentów kierunków Astronomia, Fizyka, Automatyka i robotyka, Materiały współczesnych technologii oraz doktorantów

Podstawy programowania w środowisku LabView

prof. dr hab. Piotr Targowski

Przedmiotem zajęć jest praktyczne opanowanie pakietu LabView (Laboratory Virtual Instrument Engineering Workbench), wersja 8.5.1, służącego do szybkiego tworzenia aplikacji działających w środowisku Windows. LabView jest oparte o graficzny język programowania G (którego znajomość NIE jest wymagana) i zawiera w pełni zintegrowane procedury komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi takie jak: GPIB, VXI, PXI, RS-232 oraz z układami na kartach w standardzie ISA i PCI. Zawiera również zintegrowane procedury dla aplikacji internetowych (TCP/IP) oraz ActiveX.

LabVIEW zostało stworzone przede wszystkim jako narzędzie do tworzenia urządzeń pomiarowo-kontrolnych sterowanych komputerowo – tak zwanych instrumentów wirtualnych, może jednak być też wykorzystywane jako wygodny i naprawdę szybki sposób tworzenia dowolnych aplikacji w środowisku Windows.

Tematem zajęć prowadzonych w Pracowni Miernictwa Komputerowego będą metody tworzenia programów (instrumentów wirtualnych) w środowisku LabVIEW oraz ich zastosowanie do sterowania urządzeń zewnętrznych.

Zajęcia są przeznaczone przede wszystkim dla tych studentów i doktorantów, którzy planują budowę własnych układów pomiarowych sterowanych komputerowo.Z uwagi na zasadnicze różnice pomiędzy LabVIEW, a typowymi językami programowania (programy się rysuje myszą, a nie pisze!) nie jest wymagana wstępna znajomość żadnych języków programowania, a jedynie ogólna wiedza n/t posługiwania się systemem Windows.

Uwaga: studenci kierunków Fizyka techniczna i Informatyka Stosowana zapoznają się z LabView w ramach zajęć obowiązkowych

Zagadnienia szczegółowe

  1. Wprowadzenie, opis środowiska LabVIEW.
  2. Przykłady prostych programów obliczeniowych z graficzną prezentacją wyników.
  3. Tworzenie podprogramów, korzystanie z bibliotek wbudowanych.
  4. Wielozadaniowość, podział czasu procesora, synchronizacja.
  5. Zaawansowane sterowanie programem (menu użytkownika,Event,VI reference).
  6. Współpraca z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą VISA (Virtual Instrument Software Architecture) na przykładzie RS232.
  7. Sterowanie kartą dźwiękową w PC i sterowanie poprzez port I/O.
  8. Współpraca z innymi aplikacjami (ActiveX)
  9. Transmisja danych w sieci (DataSocket).
  10. Obsługa kart NI poprzez port USB)

Wszystkie zagadnienia będą ilustrowane przykładami i zadaniami samodzielnie realizowanymi przez uczestników zajęć.


Literatura:

  1. http://www.ni.com/labview
  2. Wiesław Tłaczała, Środowisko LabView w eksperymencie wspomaganym komputerowo, WNT, Warszawa 2002 
  3. Marcin Chruściel, LabView w praktyce, Wydawnictwo BTC, Legionowo 2008

Zajęcia odbywać się będą w Pracowni Przyrządów Wirtualnych (s. 397).

Zapisy poprzez USOS