Dyktando - Zostań toruńskim mistrzem ortografii
Krystyna Bochenek - Polskie radio Katowice, dr hab. Mirosław Strzyżewski, dr Małgorzata Gębka-Wolak, dr Joanna Kamper-Warejko - Wydział Filologiczny UMK
widok_sali


Piątek, 23 kwietnia 2004, godz. 15:30 - Instytut Fizyki UMK, ul. Grudziądzka 5, sala 26


Pisanie dyktanda poprzedzi krótkie wystąpienie dr hab. Mirosława Strzyżewskiego pt. ''Bogumił Samuel Linde słownikarz z Torunia''. Inicjatorka dyktand otwartych red. Krystyna Bochenek opowie o idei i historii dyktand w Polsce. Następnie uczestnicy przystąpią do pisania tekstu dyktanda przygotowanego przez pracowników naukowych Instytutu Języka Polskiego UMK. Tego samego dnia ok. godz. 19.00 zostaną podane jego wyniki. Laureaci dyktanda otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody w dniu 24 kwietnia, podczas spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem w Dworze Artusa.

Regulamin dyktanda       Treść dyktanda       Objaśnienia znaczeń niektórych słów      WYNIKI dyktanda

Mżyło. Północno-zachodni wiatr targał szpalerem superrzadkich tui. Dwudziestodwuipółletni, krótko podstrzyżony, długonogi chłopak o wyglądzie heavymetalowca po omacku przemierzał po raz n-ty ścieżkę ogródka pokrytą świeżo opadłymi, zżółkłymi liśćmi dziko rosnącej bladoróżowej hortensji. Nagle zahaczył o nadpróchniały pień, w którym gnieździły się żronki. Z poharatanej nogi popłynęła krew, a z ust wydobyło się rzężenie.
    Niebłahy powód przywiódł tutaj tego huncwota. Zanosiło się na kolejny paternoster. Odkąd jego ojciec wygrał konkurs na naukowca wszech czasów i został wicedyrektorem placówki naukowo-badawczej, raz po raz zżymał się na rozpróżniaczonego jedynaka. Zarzucał mu nicnierobienie, nihilizm i posługiwanie się niby-polszczyzną. Któż by pomyślał, że ten ponadprzeciętny, wszechwiedzący badacz rzęsowatych, morzypły i pogrążków był ojcem znanego w całym mieście hultaja. Miłośnika parzystopierzastych można by oskarżyć o niedopilnowanie syna, czego haniebnym skutkiem było wychowanie ćwierćinteligenta mylącego hamburczyka z hamburgerem i pyłkożernego mrzyka z biało upierzonym na brzuszku  jerzykiem. 
    Chłopak minął jasnofioletowe ostróżki i stanął w półrozkroku w otwartych na oścież drzwiach. „Mur-beton będzie chryja. Ojczulek quasi-naukowiec przymrużył oczy i spogląda na mnie na wpół litościwie. Ekstrawygląd starego nie wróży  happy endu.” – pomyślał ryżowłosy chłopak.
 
Objaśnienia znaczeń niektórych słów:


Komunikat z  posiedzenia jury dyktanda - Zostań toruńskim mistrzem ortografii

    W dniu 23 kwietnia 2004 w Instytucie Fizyki UMK odbyło się dyktando. Wzięło w nim udział 145 osób, w tym 11 dziennikarzy. Po komisyjnym sprawdzeniu prac stwierdzono, że:

W kategorii ogólnej najlepszy wynik uzyskała

Dagmara Pogorzelska (uczennica) i zdobyła tytuł Mistrza ortografii.
Kolejne miejsca zajęli (od 6 do 9 błędów ortograficznych):
Piotr Raczkowski (nauczyciel języka polskiego),
Szymon Szmak (uczeń),
Magdalena Selbirak (studentka),
Anna Rogulska (uczennica),
Adrian Zabielski (uczeń),
Paulina Owsińska (uczennica),
Teresa Szczepaniak (bibliotekarka),
Maciej Ślęk (uczeń).

10 błędów ortograficznych zrobiło 5 osób,
11-19 błędów ortograficznych zrobiły 44 osoby,
20-29 błędów ortograficznych zrobiło 47 osób,
30-39 błędów ortograficznych zrobiły 23 osoby,
powyżej 39 błędów ortograficznych zrobiło 6 osób.

W kategorii dziennikarzy dyktando najlepiej napisał
Jakub Michalski z redakcji "Nie lubię poniedziałku" i zdobył tytuł
Primus inter recte scribentes.


Wręczenie nagród pani
Dagmarze Pogorzelskiej i panu Jakubowi Michalskiemu nastąpi w sobotę, 24 kwietnia o godz. 17.00 w Dworze Artusa.
Zaiteresowani mogą zajrzeć do swoich prac w Instytucie Języka Polskiego UMK, ul Podmurna 74 (baszta Koci Łeb) we wtorek 27 kwietnia od 13:00 do 14:00 pok. 15 lub w środę 28 kwietnia
od 10:00 do 11:00 pok. 5.

dr Małgorzata Gębka-Wolak
dr Joanna Kamper-Warejko