Kurs komputerowy Java

[20.04.2020] Zajęcia 5 - współbieżność w języku Java

Szanowni Państwo!

Oto link do zajęć dotyczących współbieżności w języku Java: https://youtu.be/ZU4DVKoazBo.

Dotyczą one współbieżności w języku Java, tak więc skupiają się na wykorzystaniu wątków - klasa Thread i interfejs Runnable. Pokazują one jedynie podstawy operowania na wątkach, a konkretne wykorzystanie wątków pojawi się wraz z budowaniem bardziej zaawansowanych aplikacji - głównie tam, gdzie tworzyć będziemy interfejs graficzny dla naszych programów oraz tam, gdzie pobierać będziemy dane (np. z baz danych lub z serwisów WWW).

Zaktualizowana prezentacja znajduje się w panelu bocznym. W ramach praktyki - wykonać proszę zadanie 4. Dotyczy ono zrównoleglenia z wykorzystaniem wątków świetnie znanego Państwu sortowania przez scalanie.

Życzę miłego odsłuchu i owocnej pracy przy zadaniu domowym. W razie pytań - proszę o kontakt.

[06.04.2020] Zajęcia 4 - dziedziczenie w języku Java

Szanowni Państwo!

Oto link do zajęć dotyczących dziedziczenia w języku Java: https://youtu.be/CLQfHl_guw8.

Poprawiłem (mam nadzieję, że dostatecznie) jakość audio i wideo oraz zmieniłem drastycznie metodę montażu, dlatego musieliście Państwo czekać tak długo na nowe zajęcia. Dołożę wszelkich starań, aby nowe filmy pojawiały się szybciej i nadrobimy przez to materiał.

Zaktualizowana prezentacja znajduje się w panelu bocznym. Po jej przejrzeniu i obejrzeniu nagrania - proszę zrealizować zadanie 3. z pliku z pracami domowymi. Jest to rozwinięcie kodu z zajęć.

Życzę miłego odsłuchu i owocnej pracy przy zadaniu domowym. W razie pytań - proszę o kontakt.

[30.03.2020] Zajęcia 3 - wstęp do programowania obiektowego w języku Java

Szanowni Państwo!

Udostępniłem Państwu pierwsze materiały do pracy zdalnej. Ze względu na dość dużą objętość pliku i powolne przetwarzanie zapytania o plik przez serwer wydziałowy - materiał wideo zamieszczony został w serwisie YouTube. Oto link: https://youtu.be/exJeUTxmvIY.

Od razu przepraszam za kilkusekundowe trzaski i przesterowania, poklatkowany i niezsynchronizowany z dźwiękiem obraz oraz "pikanie" powiadomień Discorda w trakcie prezentacji. Jest to mój błąd - nagrywałem wszytskie wejścia audio na jedną ścieżkę i korzystałem nie z tej karty dźwiękowej, z której powinienem. Problem namierzyłem dopiero po nagraniu materiałów - przy kolejnych materiałach dopilnuję, aby takie artefakty się nie pojawiały. W nagraniu Zajęcia3 udało mi się je zniwelować w post-processingu, ale nie mogłem w szybki sposób pozbyć się ich w 100%, nie ucinając swojego głosu. Jeśli chodzi o wideo - przesadziłem z jakością i pojawiły się problemy związane z kompresją bezprzewodowej transmisji. Kolejne wideo nagrywane będzie już po kablu.

W najbliższym tygodniu proszę się spodziewać zajęć dotyczących dziedziczenia.

Życzę miłego odsłuchu i owocnej pracy przy zadaniu domowym. W razie pytań - proszę o kontakt.

Zajęcia zdalne

Kurs komputerowy Java, od 30.03.2020 prowadzony jest w formie zdalnej. Wszystkie materiały pojawiać będą się na tej stronie internetowej.

Aktualizowane slajdy znajdować się będą w sekcji Materiały z zajęć. Nagrane zajęcia (slajdy z komentarzem + część praktyczna przy klawiaturze) znajdują się w sekcji e-learning i oznaczane są jako ZajęciaX, gdzie X to numer odpowiednich zajęć. Dotychczas spotkaliśmy się na dwóch stacjonarnych zajęciach, więc e-learning rozpoczyna się wraz z zajęciami Zajęcia3.

Kontakt ze mną możliwy jest codziennie, od godziny 8:00 do 20:00 poprzez komunikator Discord oraz pocztę elektroniczną - zarówno wydziałową (piotra@fizyka.umk.pl), jak i prywatną (piotr@ablewski.pl). W razie jakichkolwiek pytań - zapraszam na zdalne konsultacje.

Materiały z zajęć w postaci kodów powstałych w trakcie realizacji nagrań znajdują się w serwisie GitHub, dostępnym dla wszystkich osób, które spełniają dwa warunki - są zapisane na kurs oraz przesłały mi swój login w serwisie GitHub.

Potwierdzeniem obecności na zajęciach będzie wykonanie zadania związanego z treścią zajęć i umieszczenie go w repozytorium. Termin nadsyłania rozwiązań wszystkich zadań to koniec semestru. Polecam jednak nie zwlekać z ich wykonaniem, aby umożliwić mi ich sprawdzenie i zgłoszenie Państwu wszelkich uwag do ich realizacji.

Sprawy organizacyjne

Laboratoria Kursu komputerowego Java odbywają się w każdy poniedziałek, w godzinach od 17:30 do 19:00 w PK2. Studenci pracują w wykorzystaniem środowiska IntelliJ Idea. Studenci mogą pracować na komputerach w pracowni lub na własnym sprzęcie, pod warunkiem zainstalowania odpowiedniego oprogramowania (szczegóły w slajdach do zajęć). Proszę pamiętać, aby zadbać o wpis na listę studentów w systemie USOS.

Obecność na zajęciach jest niezbędnym warunkiem do zaliczenia przedmiotu. Dopuszczalne są dwie, nieusprawiedliwione niebobecności (2/15 całego kursu).