Konwersja na PostScript i z PostScriptu

 

Z innych formatów na PS:

Z PS na inne formaty:

Uwaga: Konwersja z PS na ASCII nie jest sprawą tak prostą jak to się może wydawać! W kodzie PS oprócz samego tekstu zapisane są polecenia tzw. podcięć drukarskich i użycia ligatur.

Proces konwersji na tekst musi interpretować odpowiednio te polecenia, w szczególności odróżniać podcięcia od zwykłych odstępów.

 

EPS - PostScript "w kapsułce"

 

Łączenie oddzielnie wygenerowanych kodów PS, np. wstawianie obrazka do tekstu, może prowadzić do konfliktów gdy obydwa fragmenty kodu odwołują się do obiektów globalnych (np. zmiennych, macierzy transformacji, przestrzeni urządzenia itp.). Porównanie - użycie "obcej" procedury w programie w Pascalu, C, itp.

EPS - rygorystyczna specyfikacja dozwolonych (lokalnych) i zabronionych (globalnych) operacji w PostScripcie. Kod napisany zgodnie z wymogami EPS jest z punktu widzenia otoczenia "czarną skrzynką" - prostokątem określonej wielkości, który ma być włączony do otaczającego dokumentu i w żaden sposób nie ingeruje w stan otaczającego go kodu  (zwykle jest to ilustracja, którą otaczający tekst opływa w określony sposób).

Plik EPS w nagłówku obowiązkowo posiada deklarację

%%BoundingBox: a b c d

gdzie a, b, c, d są liczbami oznaczającymi współrzędne dolnego lewego (a,b) i górnego prawego (c,d) narożnika prostokątnego obszaru, w którym ma się zmieścić obraz w tym pliku zakodowany.

Tworzenie pliku EPS: w aplikacjach (np. Corel Draw) "Export (save) as EPS"

Konwersja PS na EPS: GhostView "PS to EPS", trzeba dodatkowo określić parametry BoundingBox.