© 1998 Jacek Matulewski


Dokumentacja programu
Zjawisko Comptona

  1. Informacje ogólne
  2. Uruchomienie programu
  3. Uwagi

 

I. Informacje ogólne

Przeznaczenie programu:
Zjawisko Comptona, w pierwszej części, przedstawia wyniki doświadczeń rozpraszania światła na metalowej płytce: dokładnie omówiona i przedstawiona graficznie jest funkcja długości fali rozproszonej od kąta rozpraszania. Druga część programu to wyjaśnienie tego fenomenu za pomocą pojęcia fotonu i opis koncepcji dualizmu korpuskularno-falowego. Trzecia część składa się z kilku zadań utrwalających i sprawdzających przyswojenie podanych wcześniej informacji.

Instalacja programu:
Plik zc-inst.exe jest samorozpakowywalnym archiwum RAR. Plik ten należy przegrać do katalogu, w którym ma znaleźć się podkatalog programu (np. do c:\edukacja), a następnie uruchomić (powstanie nowy katalog c:\edukacja\compton w którym umieszczone zostaną pliki programu i dokumentacji).
Kolejnym krokiem jest uruchomienie pliku inst95.bat (w katalogu do którego został zainstalowany program), który zainstaluje ikonę programu pod Windows 95 (na pulpicie i w Menu Start).

Pliki w katalogu COMPTON:
COMPTON.EXEglówny plik programu zawierajacy zasadniczy program
MAZOVIA.BATinstalacja polskich liter i uruchomienie Zjawiska Comptona.
CHARMAP.EXEprogram wypisuje na ekran kształt znaków aktualnej strony kodowej. Jest szczególnie pomocny w kłopotach z polskimi znakami.
DYFUZJA.ICOikona pozwalająca zainstalować Zjawisko Comptona w środowisku Windows.
MAZOVIA\MAZOVIA.COM      program instalujący polskie litery dla EGA, VGA i SVGA.
MAZOVIA\MAZOVIA.TXTplik zawierające dane autora MAZOVIA.COM

 

II. Uruchomienie programu

  1. Program można uruchomić z dowolnego miejsca na twardym dysku, ponieważ szuka plików wspomagających w katalogu, w którym znajduje się compton.exe, a nie w bieżącym. Po uruchomieniu program zmienia katalog na katalog Comptona co trzeba uwzględnić w pisaniu plików wsadowych.
    Składnia: [ścieżka_dostępu]compton [/ng]
  2. Po udanym uruchomieniu programu pojawia się menu: Wyniki doświadczalne, Wyjaśnienie, Zadania, Opcje, Konfiguracja i Koniec. Po menu pozwalają poruszać się klawisze ze strzałkami i Enter.
  3. Zakończenie sesji przez wybór opcji Koniec w głównym menu i następnie jeszcze raz Koniec w podmenu lub naciskając dwa razy Esc w menu głównym.

 

III. Uwagi

Prawa do używania programu
Program Zjawisko Comptona został napisany przez Jacka Matulewskiego. Program instalujący polskie litery na VGA: Zbigniew Wojtewicz, INFOCOMP ul. PCK 14, Toruń udostępniony na prośbę dr. Turło do celów niekomercyjnych.
Program jest freeware, tzn. każdy, bez żadnych opłat, może je zgrać na swój dysk, wykorzystać w celach niezarobkowych (dotyczy to rónież szkół płatnych) i rozdawać jak największej liczbie osób.
Jedynym warunkiem jest, o ile to możliwe, wypełnienie formularza danych użytkownika znajdującego się na stronie WWW: http://www.phys.uni.torun.pl/~jacek/download/form.htm