<INPUT>

Zastosowanie: formularze
Znacznik końcowy: opcjonalny
Przeglądarka: HTML 2.0
Parametry: ALIGN , CHECKED , MAXLENGTH , NAME , SIZE , SRC , TYPE , VALUE

INPUT stosuje się w obrębie formularzy. Znacznik ten tworzy zarówno jednowierszowe pola tekstowe, pola opcji (checkbox) i pola przełączników (radio button), jak i kasuje zawartości wszystkich pól oraz wydaje polecenie wysłania treści formularza do serwera. Jego konkretną funkcję określa się parametrem TYPE.
Przykład: patrz <FORM>.

Parametry

ALIGN

Przeglądarka: HTML 3.2

Stosowany, gdy TYPE=IMAGE. Określa ustawienie następnego wiersza względem obrazu. Dopuszczalne wartości: TOP, MIDDLE, BOTTOM.

CHECKED

W znaczniku INPUT z parametrem TYPE o wartości "checkbox" lub "radio" można za pomocą parametru CHECKED domyślnie uaktywnić dane pole przy wejściu do formularza.

Proszę wysłać materiały informacyjne <INPUT TYPE="checkbox" NAME="Info" CHECKED>

MAXLENGTH

W znaczniku INPUT z parametrem TYPE o wartości "text" lub "password" można za pomocą parametru MAXLENGTH ograniczyć długość wprowadzanego łańcucha znaków.

NAME

W znacznikach pól formularzy parametr NAME definiuje znacznik dla wprowadzanej informacji. Umożliwia ona przypisanie wysyłanych z formularza informacji poszczególnym polom.
Parametr ten jest wymagany dla <TEXTAREA>, <SELECT> i wszystkich typach INPUT (TYPE), poza "reset" i "submit".

SIZE

W znacznikach INPUT z parametrem TYPE o wartości "text" lub "password" można z pomocą parametru SIZE określić długość jednowierszowego pola tekstowego. Długość samej wprowadzanej informacji nie zostaje przez to ograniczona, ponieważ w polu takim tekst może się przewijać.

SRC

Przeglądarka: HTML 3.2

Stosowany, gdy TYPE=IMAGE. Określa URL ilustracji.

TYPE

TYPE="text" (ustawienie domyślne)
Generuje jednowierszowe pole do wprowadzania tekstu.

TYPE="password"
Podobny do typu "text". Różnica polega na tym, że podczas wpisywania do takiego pola zamiast każdej litery wyświetlana jest gwiazdka. Ale uwaga, metoda ta nie jest zbyt poufna, ponieważ hasło takie wysyłane jest do serwera jako czysty tekst i wówczas, na przykład podczas wywoływania URL-i, widoczne jest nie zakodowane w polu "Location" przeglądarki.

TYPE="checkbox"
Wartość ta generuje małe pole do zakreślania. Tego rodzaju pole opcji (checkbox) nadaje się do odpowiedzi typu Tak/Nie.

TYPE="radio"
Jest to bliski krewny pola opcji. Główna różnica polega na tym, że gdy występuje więcej przycisków typu "radio" o tej samej nazwie, tylko jeden z nich może być w danym momencie wybrany. Poza tym pola przełączników (radio button) są przez przeglądarki przedstawiane najczęściej inaczej niż pola opcji (checkbox). Jeśli jednak w formularzu znajduje się tylko jeden znacznik INPUT typu "radio", to jest on równoważny typowi "checkbox".

TYPE="reset"
Znacznik INPUT typu "reset" generuje przycisk, którego wciśnięcie kasuje dane wprowadzone do wszystkich pól INPUT w danym formularzu.

TYPE="submit"
Znacznika INPUT typu "submit" nie może zabraknąć w żadnym formularzu. Także i w tym przypadku generowany jest przycisk. Po jego wciśnięciu dane z formularza wysyłane są do serwera.

TYPE="file" (od HTML 3.2)
Wyspecyfikowany plik zostanie przesłany wraz z zawartością formularza.

TYPE="hidden" (od HTML 3.2)
Za pomocą ukrytych elementów formularzy można do przetwarzającego programu wysyłać specjalne informacje. W poniższym przykładzie jest to adres strony z potwierdzeniem poprawnego przesłania zawartości formularza.

<INPUT TYPE="hidden" NAME="sukces" VALUE="pokwitow.htm">

TYPE="image" (od HTML 3.2)
W przypadku pola graficznego konieczny jest także URL dla obrazka, podawany jako wartość parametru SRC. Kliknięcie myszką pola graficznego powoduje wysyłanie zawartości formularza (jak dla TYPE=SUBMIT). Dodatkowo jednak wysyłane są współrzędne punktu, w którym obraz został kliknięty.

VALUE

W znacznikach INPUT z parametrem TYPE o wartości "checkbox" lub "radio" można korzystając z parametru VALUE zmienić domyślną wartość, która przy uaktywnieniu opcji zostanie wysłana do serwera. Ustawieniem domyślnym jest "on". Jest to istotne przede wszystkim wtedy, gdy mamy kilka opcji z tym samym parametrem NAME. W znacznikach INPUT z parametrem TYPE o wartości "reset" lub "submit", za pomocą VALUE określa się treść napisu na przełączniku.