Podstawą zaliczenia zajęć jest zaimplementowanie podanych niżej programów.
Język programowania jest dowolny, dobrze by było aby program był przenośny.
Gotowe aplikacje (pliki źródłowe i plik wykonywalny) proszę przesyłać jako załączniki w formie archiwum ZIP, TGZ lub 7z na adres grochu@is.umk.pl podając w tytule numer zadania oraz swoje imię i nazwisko, np.: WZMII Zadanie 1 Krzysztof Krawczyk
.
W treści listu proszę podać w jakim języku program został zaimplementowany oraz za pomocą jakiego kompilatora oraz pod jaką architekturę jest skompilowany plik wykonywalny.
Treść zadania znajduje się tutaj: zadanie1.pdf
Termin nadsyłania rozwiązań: 10 kwietnia 2011 r.
Przy pomocy zaimplementowanych algorytmów wygeneruj ciągi liczb pseudolosowych i zapisz je do plików tekstowych (najlepiej w postaci kolumny liczb, tzn. separatorem będzie znak nowej linii). Pliki powinny posiadać nazwy utworzone wg. podanego schematu:
nazwisko_algorytm_liczba.dat
gdzie
nazwisko
- to twoje nazwisko pisane bez znaków diakrytycznych (ogonków)algorytm
skrót nazwy algorytmu, czyli: rand()
w języku C)liczba
- to długość wygenerowanego ciągu
Przykład : plik o nazwie grochowski_mlcg_1000.dat
zawiera ciąg tysiąca liczb z rozkładu jednostajnego na przedziale [0,1] wygenerowanych za pomocą generatora MLCG.
Ustawienia generatorów:
Pliki będą wykorzystane na zajęciach 9 maja 2011 r.
Proszę o przesłanie wygenerowanych plików (w sumie powinno być 10 plików) przed tymi zajęciami w postaci pojedynczej paczki zip na adres grochu@is.umk.pl.
W programie SPSS przygotuj raport prezentujący właściwości wygenerowanych ciągów liczb (statystyki opisowe i wykresy) zgodnie z treścią znajdującą się tutaj. Wyeksportuj raport do postaci PDF (lub RTF, lub HTML + JPG, lub ostatecznie DOC) i prześlij jako załącznik na adres grochu@is.umk.pl.
Treść zadania znajduje się tutaj: zadanie2.pdf
Termin nadsyłania rozwiązań: 8 maja 2011 r.
Przykładowe zbiory danych (źródło UCI Machine Learning Repository)
Wartości niektórych statystyk opisowych uzyskanych za pomocą SPSS dla zbioru:
Korzystając z zaimplementowanego przez siebie programu wygeneruj pliki tekstowe zawierające wartości statystyk opisowych (oprócz macierzy kowariancji) dla ciągów liczb otrzymanych za pomocą generatorów z zadania 1. Proszę o przesłanie wynikowych plików w postaci pojedynczej paczki zip na adres grochu@is.umk.pl.