www.intel.pl Zawartość Szukaj Opinie Obsługa intel®
Małe firmy - strona główna

Części komputerów
Procesor

Dysk twardy

Ekran


Nośniki pamięci

Karty PC

Modem

Bateria


Klawiatura

Urządzenia sterujące

Replikator portów


Lista zakupów

Inne witryny firmy Intel
IPInet

www.intel.com
(po angielsku)


linia

Wiele produkowanych obecnie przenośnych komputerów PC zawiera takie elementy jak moduły, kieszenie, porty i złącza PC Card, które pozwalają dołączać do systemu zewnętrzne lub wyjmowalne nośniki pamięci. Jest to idealne rozwiązanie dla osób używających przenośnych komputerów, ponieważ pozwala zawsze mieć przy sobie te urządzenia, które są w danym momencie potrzebne.

Napęd dyskietek
Napęd dyskietekNapęd dyskietek jest urządzeniem obsługującym standardowe dyskietki 3,5 cala o pojemności 1,44 MB. W przeszłości dyskietek takich używano do przenoszenia plików z jednego komputera do drugiego. Obecnie, kiedy komputery mogą się komunikować ze sobą bezpośrednio, dużo łatwiej jest przesyłać pliki elektronicznie. W tej sytuacji napęd dyskietek nie jest już tak ważnym elementem komputera przenośnego. W komputerze przenośnym można przecież zainstalować w każdej chwili napęd CD-ROM, napęd DVD lub dodatkowy dysk twardy, czy nawet wyjąć napęd dyskietek i w to miejsce włożyć dodatkową baterię.

CD ROM
Napęd CD-ROMNa dysku CD-ROM można zmagazynować 400 razy więcej danych niż na dyskietce (czyli 650 megabajtów). Kupując napęd CD-ROM należy zwrócić uwagę na to, aby pracował on z szybkością co najmniej czterokrotną (4x). Liczba poprzedzająca znak "x" wskazuje, ile razy szybciej dany napęd może przesyłać dane, w porównaniu ze zwykłym odtwarzaczem płyt dźwiękowych. Standardowe dyski CD-ROM pełnią rolę nośników pamięci, na których można przechowywać dane. Napędy Connected CD-ROM lub aplikacje hybrydowe mają tę zaletę, że pełnią rolę nośników pamięci, a także mogą korzystać z usług świadczonych przez Internet. Innym rodzajem dysków CD są dyski CD-R, z których można nie tylko odczytywać dane, ale można je też na nich zapisywać.

DVD
DVDDVD reprezentuje najnowszą technologią w dziedzinie pamięci masowych, a DVD to skrót od angielskiej nazwy Digital Versatile Disk. Chociaż napędy DVD są obecnie najczęściej stosowane w komputerach typu desktop, to są też dostępne w wersji do instalowania w przenośnych komputerach PC. Dyski DVD mają pojemność 4,7 GB (jednostronne, pojedyncza gęstość) lub 15,9 GB (dwustronne, podwójna gęstość), a napędy DVD mogą też czytać konwencjonalne dyski CD-ROM. Jak dotąd, na dyskach DVD nie można zapisywać danych.

Inne urządzenia pamięciowe
Napęd Iomega Zip*Wraz ze wzrostem rozmiarów plików, można też pomyśleć o zakupie jednego z przenośnych, wyjmowalnych nośników pamięci. Te szybkie urządzenia mają taki sam rozmiar jak napęd dyskietek i są produkowane w dwóch wersjach: jako urządzenia wewnętrzne lub zewnętrzne. Napędy takie przesyłają jednak dane nieco wolniej niż wewnętrzne dyski twarde. Dyski wyjmowalne mają pojemność od 100 MB do 1,5 GB. Ich główną zaletą jest to, że są przenośne i dane można przechowywać na takim dysku, a nie na dysku twardym komputera. Przykładami nowych urządzeń tego rodzaju są napędy Zip* lub napędy LS-120.

 
 
Na początek strony

* Informacje prawne i Opinia firmy Intel w sprawie poufności danych © 1999 Intel Corporation