Linux
Skrypty:
- finger.sh – od jakiegoś czasu na serwerach (ameryk, tor lub polon) nie ma polecenia "finger", dlatego utworzyłem ten skrypt korzystając z zawartości pliku: "/etc/passwd".
- f.sh – jest to skrypt bash, który ułatwia podłączanie/odłączanie zdalnego zasobu z serwera (ameryk, tor lub polon) do lokalnego systemu plików.
UWAGA! W skrypcie f.sh należy uzupełnić wiersz 6 (zmienna "konto").
- biezaca.sh – jest to skrypt bash, który wypisuje bieżącą datę lub godzinę w formacie niekoniecznie zgodnym z ustawieniem w systemie. Można ten skrypt z odpowiednim parametrem powiązać ze skrótami klawiaturowymi.
W LibreOffice są fajne skróty klawiaturowe: [CTRL] + [;] który wypisuje bieżącą datę oraz drugi, analogiczny skrót klawiaturowy: [CTRL] + [SHIFT] + [;] który wypisuje bieżącą godzinę.
Podobną funkcję chciałem utworzyć dla całego systemu działającą na wszystkich programach, np. w Thunderbird, w programach do edycji itp i w tym celu powstał ten skrypt.
UWAGA! Do poprawnego działania skryptu biezaca.sh w systemie musi być zainstalowany pakiet xmacro.
- biezaca2.sh – jest to skrypt bash o identycznym działaniu jak powyższy (biezaca.sh) ale zamiast z pakietu xmacro korzysta z xdotool, dzięki czemu skrypt jest mniejszy i działa szybciej. Dodano jeszcze obsługę wyświetlania potencjalnych komunikatów w środowisku plazmy.
UWAGA! Do poprawnego działania skryptu biezaca2.sh w systemie musi być zainstalowany pakiet xdotool.
- macro.sh – jest to skrypt bash nagrywający naciśnięcia klawiszy do pliku lub odtwarzający nagrane w pliku naciśnięcia. Ten skrypt macro.sh w powiązaniu ze zdefiniowanymi globalnymi skrótami klawiaturowymi (osobno dla nagrywania i odtwarzania) działa w całym systemie.
Inspiracją był edytor tekstu Notepad++ dla systemu Windows, który ma wygodny mechanizm nagrywania i odtwarzania naciśnięć klawiszy.
UWAGA! Żeby wyjść z trybu nagrywania należy nacisnąć na klawisz [ESC].
UWAGA! Do poprawnego działania skryptu macro.sh w systemie musi być zainstalowany pakiet xmacro.
- zbar.sh – jest to skrypt bash odczytujący za pomocą kamerki internetowej kody kreskowe i QR.
UWAGA! Do poprawnego działania skryptu zbar.sh w systemie muszą być zainstalowane pakiety xdotool oraz zbar.
Uwagi do skryptów: W niektórych skryptach, które mogą być wywołane bez terminala za pomocą globalnych skrótów klawiaturowych do wyświetlania komunikatów wykorzystano program kdialog działający w środowisku KDE/Plasma, w przypadku środowiska GNOME należy zastosować program zenity odpowiednio modyfikując skrypty.
Poprzednia strona
Strona główna
Stronę utworzono: 10.11.2022
zmodyfikowano: 22.12.2024