Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu

Wydział Fizyki, Astronomii
i Informatyki Stosowanej UMK

Półkule "toruńskie" we Wrocławiu

18 czerwca br. na Rynku we Wrocławiu odbył się Wielki Festyn Fizyczny, na którym pracownicy Instytutu Fizyki UMK prezentowali eksperyment z półkulami magdeburskimi. Pokaz przeprowadził dr hab. Krzysztof Stefański z współpracownikami (mgr Hieronim Ratajczak i mgr Waldemar Krychowiak).
Było to powtórzenie eksperymentu przeprowadzanego przez fizyka i burmistrza Magdeburga Ottona von Guericke w latach 50. XVII w z zachowaniem skali. Jego eksperyment polegał na rozerwaniu dwóch półkul o średnicy ok. 0,5m, z których po złożeniu wypompowano większość powietrza (16 koni - 8 z kazdej strony). Źródła podają, że nie zawsze się to udawało, ale kiedy kule rozrywano towarzyszył temu potężny huk, porównywalny do wystrzału armatniego. Po raz pierwszy zrozumiano, że ciśnienie atmosferyczne działa ogromnymi silami na otoczenie.
Półkule „toruńskie” rozrywano bez udziału koni. Po wielu nieudanych próbach zdołało je rozerwać 70 osób. Towarzyszył temu huk, choć nie tak głośny jak podają źródła. 18 czerwca we Wrocławiu ciśnienie atmosferyczne „przegrało” walkę z ludźmi, jak będzie następnym razem – zobaczymy.

Zdjęcia z pokazu

Foto: K.Służewski