Sprawozdanie Katedry Metod Komputerowych z współpracy zagranicznej w 1997 roku.

 

W 1997 roku pracownicy KMK brali udział w następujących projektach przy współpracy z ośrodkami zagranicznymi.

 

  1. Max Planck Institute for Astrophysics (MPA), Garching b. Munchen, Niemcy.
  2. Prof. Duch brał udział w długofalowej współpracy z tym instytutem przebywając tam od 1.08.1997 do 30.08.1997 roku jako "Visiting Scientist" oraz w dniach 22-26.10 biorąc udział w konferencji zorganizowanej w ramach projektu COST. Współpraca dotyczy zastosowania modeli sieci neuronowych i metod uczenia maszynowego w fizyce i chemii i finansowana była przez Instytut Astrofizyki Maxa Plancka. W projekcie finansowanym przez biuro COST z Brukseli ,,Intelligent software for chemistry", o tematyce leżącej na pograniczu sztucznej inteligencji i chemii komputerowej, bierze udział 7 europejskich grup badawczych (prof. Duch jest zastępcą kierownika tego projektu).

    W czasie pobytu w MPA prof. Duch wygłosił w sumie 5 referatów i napisał jedną pracę naukową. W MPA przebywał też na stażu w okresie 1.10-1.12.1997 r. doktorant prof. Ducha, uczestnik Studium Doktoranckiego IF UMK, mgr Rafał Adamczak. 

  3. Max Planck Institut fur Psychologische Forschung (MPPF), Monachium, Niemcy.
  4. Prof. Duch pracował 1-28.09.1997 jako "Visiting Scientist" w Instytucie Badań Psychologicznych Maksa Plancka. Współpraca dotyczy modeli integracji sensomotorycznej, a w szczególności interpretacji danych doświadczalnych dotyczących czasów reakcji w eksperymentach z ruchem sakkadycznym oczu i ruchami rąk, za pomocą modeli różnych struktur mózgu opartych na sieciach neuronowych.

    W czasie pobytu w MPPF prof. Duch wygłosił referat "Neuroscience and the Platonic model of mind'' oraz referat w "Psychiatrische Klinik Rechts der Isar" Politechniki Monachijskiej "Computational models in psychiatry'' nawiązując współpracę z pracownikami tej kliniki w zakresie klasyfikacji danych psychiatrycznych.

  5. Department of Artificial Intelligence, Louis Paster Universite, Strasbourg, Francja.
  6. Prof. Duch pracował przez 4 tygodnie (20.06-16.07.1997) jako Visiting Professor na wydziale Sztucznej inteligencji Louis Paster Universite w Strasbourgu. Współpraca dotyczyła sieci neuronowych i metod uczenia maszynowego. W czasie pobytu w Strassbourgu prof. Duch wygłosił dwa referaty oraz napisał dwa raporty wspólnie z pracownikami z tego wydziału; współpraca kontynuowana jest nadal i w 1998 roku przewidujemy wspólną publikację przeglądową na temat metod globalnej minimalizacji oraz algorytmów genetycznych w zastosowaniu do algorytmów neuronowych.
     

  7. Queensland University of Technology, Brisbane, Australia 


  8. Prof. Duch odwiedził w dniach 14.11-18.11.1997 grupę prof. Joe Diedricha z Queensland University of Technology nawiązując współpracę w zakresie ekstrakcji reguł logicznych z danych za pomocą sieci neuronowych. 

  9. University of Otago, Dunedin, Nowa Zelandia
  10. Prof. Duch odwiedził University of Otago w Dunedin w dniach 18.11-03.12.1997, biorąc udział w kongresie ICONIP'98 i prowadząc współpracę z prof. Nikolasem Kasabovem. W ciągu krótkiego czasu napisaliśmy wspólnie pracę naukową porównując nasze metody ekstrakcji klasycznych i rozmytych reguł logicznych. W 1998 roku prof. Kasabov powinien odwiedzić naszą grupę, przewidujemy więc kontynuację współpracy.

  11. Laboratorium Mechaniki Kwantowej, Paul Sabatier Universite w Tuluzie.
  12. Dr Jarosław Meller spędził 3 tygodnie w Laboratorium Mechaniki Kwantowej. Współpraca z tym laboratorium trwa już 5 lat i rozwija się bardzo dobrze, jej rezultatem jest kilka wspólnych publikacji. Dr Meller wygłosił również w czasie swojego pobytu referat na temat prac prowadzonych na KMK. Prof. Malrieu odwiedził Instytut Fizyki UMK oraz KMK w listopadzie. Współpraca finansowana jest przez rząd francuski i KBN.

  13. Laboratorium "VisieLab", Uniwersytet w Antwerpii (RUCA)
  14. Antoine Naud przebywał w okresie 1.10.96 do 31.09.97 na stażu naukowym na Uniwersytecie w Antwerpii (RUCA), w laboratorium "VisieLab". Tematem jego pracy było zastosowanie samoorganizujących się sieci neuronowych i metod skalowania wielowymiarowego do analizy obrazów (prof. Van Dyck)

  15. Fritz Haber Center, Hebrew University, Izrael
  16. Dr Jarosław Meller przebywał przez 10 miesięcy (1.10.96-30.08.1997) na stażu podoktoranckim w Centrum Fritza Habera Uniwersytetu Hebrajskiego. Współpraca dotyczyła rozwoju i zastosowań metod dynamiki molekularnej do dużych cząsteczek o znaczeniu biologicznym a jej rezultatem są wspólne publikacje. Dr Meller wygłosił również w czasie swojego pobytu referat na temat prac prowadzonych na KMK i w Tuluzie. Współpraca finansowana była przez stronę izraelską. 

  17. Department of Chemistry, Kyoto University
  18. Dr Jarosław Meller rozpoczął w listopadzie 1997 roku roczny staż podoktorancki w grupie prof. Nakatsuji na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Kyoto. Współpraca finansowana jest przez JSPS (Japanese Society for Promotion of Science) i dotyczy rozwoju i zastosowania algorytmów obliczeniowych fizyki molekularnej i chemii kwantowej. 
     

  19. Facultat fur Chemie, Ruhr Universitat, Bochum (Niemcy)

  20. Prof. J. Wasilewski kontynuował współpracę z grupą prof. V. Staemmlera. Współpraca dotyczy teoretycznych badań oddziaływania małych cząsteczek z powierzchniami kryształów jonowych. Tematyka ta wchodzi w zakres pracy doktorskiej M. Wierzbowskiej, doktorantki KMK.
      
  21. Department of Computer and Mathematical Sciences, Salford University, Manchester (W. Brytania)

  22. Mgr Halina Mallek pracowała przez 3 miesiące, od marca do maja 1997, w Department of Computer and Mathematical Sciences, Salford University, Manchester. Tematem współpracy był rozwój multimedialnych pakietów edukacyjnych.